puncovy urad

Ako sa starať o vaše strieborné šperky


Štatistiky nám hovoria, že 3 percentám populácie pokožka a jej výlučky reagujú aj so striebrom v rýdzosti 925/1000, čo následne zmení odtieň šperku na zelenkastú, šedú až čiernu. Nezľaknite sa, nie je to chybou kvality šperku, len ho treba častejšie ošetriť.

Inou príčinou zmeny farby šperku z mincového striebra je jeho kontakt so sírou, alebo vodíkom napríklad v minerálnych kúpeľoch, s kozmetickými prípravkami, mydlami a sprchovými gélmi. A tiež preto, že striebro na svetle oxiduje je potrebné sa oň starať, aby nadobudlo znovu svoj lesk a žiarivosť.


Hravo to zvládnete :

1. preleštením na to určenými handričkami
2. ponorením do čističa striebra, ktorý dostanete v drogérii, alebo si ho vyrobíte sami podľa dolu popísaného     receptu
3. jeho následným opláchnutím vo vlažnej vode a potom šperk položíte na čistý savý papier a necháte ho       dobre  usušiť
4. ak šperk nenosíte, držte ho uschovaný pred svetlom v krabičke


Šperky s perlami, či prírodnými kameňmi NEPONÁRAJTE do týchto chemikálií – poškodili by sa!

Tieto očistíte tak, že namočíte ušnú tyčinku do čističa a opatrne pretriete len strieborné časti šperku a následne opláchnete a necháte dobre usušiť na savom papieri.

Nesprchujte sa, nekúpte sa, nerobte domáce práce v šperkoch ( hlavne s očkami ), ak chcete, aby vám vydržali krásne dlhý čas.

Chráňte si svoje šperky pred stykom s chemikáliami ( napríklad aj pri farbení vlasov).


Recept na domáci čistič na šperky bez očiek.

Ponorte šperk do ½ hrnčeka bieleho octu + 2 polievkové lyžice sódy bikarbóny na 2-3 hodiny, opláchnite a usušte.


Veríme, že keď si budete svoje šperky chrániť a ošetrovať ich, budú vás tešiť dlhý čas a možno i generácie po vás.