puncovy urad

Ako sa starať o vaše strieborné šperky


Štatistiky nám hovoria, že 3 percentám populácie pokožka a jej výlučky reagujú aj so striebrom v rýdzosti 925/1000, čo následne zmení odtieň šperku na zelenkastú, šedú až čiernu. Nezľaknite sa, nie je to chybou kvality šperku, len ho treba častejšie ošetriť.

Inou príčinou zmeny farby šperku z mincového striebra je jeho kontakt so sírou, alebo vodíkom napríklad v minerálnych kúpeľoch, s kozmetickými prípravkami, mydlami a sprchovými gélmi. A tiež preto, že striebro na svetle oxiduje je potrebné sa oň starať, aby nadobudlo znovu svoj lesk a žiarivosť.


Hravo to zvládnete :

1. preleštením na to určenými handričkami
2. ponorením do čističa striebra, ktorý dostanete v drogérii, alebo si ho vyrobíte sami podľa dolu popísaného     receptu
3. jeho následným opláchnutím vo vlažnej vode a potom šperk položíte na čistý savý papier a necháte ho       dobre  usušiť
4. ak šperk nenosíte, držte ho uschovaný pred svetlom v krabičke


Šperky s perlami, či prírodnými kameňmi NEPONÁRAJTE do týchto chemikálií – poškodili by sa!

Tieto očistíte tak, že namočíte ušnú tyčinku do čističa a opatrne pretriete len strieborné časti šperku a následne opláchnete a necháte dobre usušiť na savom papieri.

Nesprchujte sa, nekúpte sa, nerobte domáce práce v šperkoch ( hlavne s očkami,mohli by sa odlepiť ) ak chcete, aby si zachovali svoju povodnú kvalitu a vydržali krásne dlhý čas.

Chráňte si svoje šperky pred stykom s chemikáliami ( napríklad aj pri farbení vlasov).


Starodávny recept na domáci čistič strieborných šperkov bez očiek.

Nalejte horúcu, nie vriacu vodu do malej nekovovej misky do ktorej ste dali na dno alobal, pridajte 1 polievkovú lyžicu sódy bikarbóny, dobre zamiešajte a ponorte šperk BEZ OČKA a 1 - 3 minúty s ním pohybujte v roztoku drevenou špajdlou. Vyberte, opláchnite vlažnou vodou, položte na savý čistý papier, vysušte a vyleštite handričkou na to určenou. A šperk bude znovu žiariť!

Ponúkame ešte jeden účinný spôsob vyleštenia striebra :

balnenú mäkkú handričku navhčite jemne vodou a naneste malý hrášok zubnej pasty ( nesmie byť bieliaca, alebo abrazívna ) trošku rozotrite, naneste na šperk a preleštite. Potom opláchnite vlažnou vodou, osušte a vyleštite. Opatrne s očkami z mäkkych pórovitých kameňov!


Keď si budete svoje šperky chrániť a ošetrovať ich, budú vás tešiť dlhý čas a možno i generácie po vás.